Üst düzey yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 fayda

Günümüzde, kuruluşların güvenlik düzeyine göre saldırı yöntemlerini değiştiren siber suçlular, yeni stratejiler geliştiriyor. Kuruluşların gizli bilgilerine ya da banka hesaplarına ulaşmak için C-Suite yöneticilerin kişisel bilgilerini taklit eden saldırganlar, kurum içi çalışanları manipüle eden e-postalar gönderiyor. Kuruluştaki uç noktaları, sunucuları, bulut uygulamaları, e-postaları ve daha fazlasını koruma altına alan gelişmiş algılama ve yanıt (XDR), geniş çaplı ürünler için korumayı bütünleştiriyor. C-Suite yöneticilerin iş yoğunlukları ve uzun saatler boyunca çalışma eğilimlerinden dolayı oltalama e-posta saldırılarına daha açık olduklarını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, C-Suite yöneticilere yönelik yapılan oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 faydayı paylaşıyor.

Günümüzde tehdit aktörleri, sadece değerli sistemlerin ve verilerin anahtarlarını ellerinde tuttukları için değil, aynı zamanda yeterince güvenlik önlemi almadıkları için üst düzey yöneticileri giderek daha fazla hedef alıyor. Kurumdaki konumları ve önemleri nedeniyle cazip bir hedef haline gelen C-Suite yöneticileri, iş yoğunlukları ve uzun çalışma saatlerinin verdiği yorgunluk hali nedeniyle oltalama e-posta saldırılarına daha açık bir hale geliyor. Kamuya açık bir yaşam sürmeleri nedeniyle LinkendIn hesaplarını aktif bir şekilde güncelleyen C-Suite yöneticileri, kuruluşun ortağı veya müşterisine atıfta bulunan oltalama e-postalarını geliştirmek isteyen saldırganlara önemli bilgiler sunuyor. Genişletilmiş Algılama ve Yanıt (XDR) çözümleri, erişim ve yetkilendirme politikalarında ihtiyaç duyulan görünürlüğü sağlayarak, olası siber tehditleri belirleyebiliyor ve güvenlik riskini azaltmak için çözüm önerileri sunabiliyor. Uç nokta, kullanıcı, ağ ve diğer güvenlik katmanlarını kapsayan bütünsel bir XDR çözümünün, bir saldırının devam ettiğini gösterebilecek eğilimleri veya farklı olayları tanımlamak için gerekli olduğunu vurgulayan Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Kuruluşların itibarını ve ticari faaliyetlerini tehlikeye atabilecek bilgilerin açığa çıkmasını engelleyen XDR, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) sayesinde mevcut saldırıları gerçek zamanlı olarak analiz edebiliyor, ortalama tespit süresini ve müdahale süresini en aza indirgiyor.” açıklamasında bulunarak C-Suite yöneticilere yönelik yapılan oltalama saldırılarına karşı XDR’ın sağladığı 3 faydayı paylaşıyor.

1. Hızlı Algılama: Üst düzey yöneticileri hedef alan saldırıların kurum üzerinde büyük etki yaratması muhtemel bir durum. Bu nedenle gerçek bir hasar oluşmadan önce bunları mümkün olduğunca çabuk tespit etmek kritik önem taşıyor. Devam etmekte olan bir saldırıyı tespit etmek için AI/ML teknolojisini kullanan XDR, görünüşte ilgisiz olayları analiz ederek saldırının nedenini hızlı bir şekilde algılayabiliyor.

2. Doğru Bağlamı Elde Edin: Bir ihlal tespit edildiğinde zaman, kuruluşların aleyhinde işlemeye başlıyor. XDR çözümleri, güvenlik ekiplerine saldırıyı tespit edebilmeleri için ihtiyaç duydukları bağlamı sağlıyor. İlk erişimin nasıl yapıldığı, yayılabildiği ve hangi sistemlerin etkilendiğini tespit edebilen XDR, herhangi bir veri sızıntısı, komuta ve kontrol iletişimi veya diğer kötü niyetli eylemlere karşı otomatik olarak bilgi toplayabiliyor.

3. Hemen Harekete Geçin: Üst düzey yönetici düzeyinde bir ihlalle uğraşıldığında hız, çok önemli bir etken haline geliyor. Bu nedenle XDR çözümünün saldırıları nasıl durduracağını ve ardından etkisinin en iyi nasıl bertaraf edileceği konusunda eyleme geçilebilir bilgiler sağlaması önem taşıyor. Bu, belirli sistemlerin karantinaya alınması, belirli kullanıcılara erişimin kapatılması, uygulamaların kapatılması veya uç noktaların geri yüklenmesi gibi önerileri kapsayan çözümleri içeriyor.

C-Suite yöneticilere yönelik saldırılar gelir kaybına, işten çıkarmalara ve hatta şirketin iflas etmesine veya faaliyetlerini durdurmasına yol açabilecek kadar zarar verici sonuçlara yol açabiliyor. Kuruluşlardaki olası saldırılara karşı güvenlik ekiplerinin güncel olmayan veya riskli politikalarını belirleyen GravityZone XDR, üst düzey yöneticilere veya şirket içi çalışanlara yönelik saldırıları hızlı bir şekilde tespit edebiliyor ve kuruluş genelindeki yetkilendirmeleri güvenli olacak şekilde yeniden belirliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x