Özgür Özel: Karanlık güçler racon kesiyor

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bugün CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i, Meclis’te ziyaret etti. Özgür Özel, Kurtulmuş’un ziyaretine ilişkin “CHP Grubuna iadeyi ziyarette bulundu kendisi. Son derece samimi bir ortamda geçti görüşmemiz. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Anayasa ve İçtüzük ile ilgili tartışmaları yerel seçimden sonraya bıraktık” açıklamasını yaptı.

Özel, Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) halen tutuklu olan Hatay Milletvekili Can Atalay’a ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“O konuyu da konuştuk, sayın Kurtulmuş konuya mümkün olduğu kadar yapıcı yaklaştığını söyledi. Benim ve kendisinin ayrı ayrı değerlendirmeleri oldu, ama o konuda herhangi bir şey söylemem doğru olmaz birlikte bir açıklama yapmadığımız için.

“CHP’NİN HATTINI KOYMUŞTUK. BAHSEDİLEN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE İLGİLİ KONUDA TUTUMUMUZ ÇOK BELLİ”

Zaten bir anayasa tartışması bizim yakın yere koyacağımız bir tartışma değil. Bu konuda CHP’nin hattını koymuştuk. Bahsedilen anayasa değişikliğiyle ilgili konuda tutumumuz çok belli. Ancak bütün partilerin üzerinde görüş alışverişinde bulunabileceği bir süreç olacaksa o da yerel seçim gündeminden sonra olabilir. Numan bey ile olan görüşmede konu olmadı. O görüşmeye dair değil ama ülkenin anayasa tartışması gündemine dair bizim Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak, aldığı kararların uygulanmamasına sebebiyet verecek, bu yargı darbesini meşrulaştıracak bir şeyin içinde olmamız zaten mümkün değil. Zaten bu konuda bir teklifle gelinmiş de değil. Genel olarak anayasa ve İçtüzük ile ilgili gruplar arasında bir mekik diplomasisinin başlaması gibi meselelerde yerel seçimden sonraya kalacak.

“BU KONUDA BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE BÖYLE BİR ŞEYİN YAŞANMA TEHLİKESİNE YÖNELİK BİR İZLENİMİ EDİNMEDİM”

Özel, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürüleceğine ilişkin yazılı metni Meclis kürsüsünde okunup okunmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

“Bugün benim sayın Başkandan önümüzdeki birkaç hafta içinde ya da muhalefet partilerinin haberi olmaksızın böyle bir şeyin olmayacağına yönelik bir hissiyatım oluştu. Gelecek hafta böyle bir şey beklemiyoruz. Ama biz bütün Meclis Başkanvekillerinin ve sayın Meclis Başkanı’nın bu yargı darbesine karşı Meclis’in ve milletvekilinin arkasında durması gerektiğini düşünürüz. Benim kendisiyle yaptığım görüşmede bu konuda birkaç hafta içinde böyle bir şeyin yaşanma tehlikesine yönelik bir izlenimi edinmedim.”

“KARANLIK VE DERİN GÜÇLER HEPİMİZİN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE RACON KESMEKTEDİR BUNA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Özel, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesine ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı:

“Bir el bir kez bu dört aydaki kanaati değiştirmiş. Bir el altı ayda bir olacak şeyi iki ay öne çekmiş. Bir el punda getirmiş katilini serbest bırakmış. Bir el Hrant Dink’in katilini korumuş, kollamış günü gelince de hepimize şu mesajı vermiş; ‘Gerekirse buradaki derin yapı katiline bile sahip çıkar. Bu kadar güçlüyüz’ diyor. Bu hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne açık meydan okumadır. ‘Biz gerekirse katilimize bile sahip çıkarız’ demektir. Bu Ermeni cemaati için inanılmaz incitici ve ürkütücüdür. Onların yaşadığı hissiyatı yüreğimizde hissediyoruz. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün vatandaşlara ‘Burası öyle Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesi değildi burada Anayasa’da yazmayan kurallar var’ demektir. Karanlık ve derin güçler hepimizin gözünün önünde racon kesmektedir buna teslim olmayacağız. Bu Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiye karşı günahlar, suçlar defterine kalın harflerle yazılıp altı çizilecek bir kara lekedir. Defter Tayyip Erdoğan defteridir. Ama kalemi hangi ittifak ortağı ya da hangi başka siyaset dışı tutup yazmıştır. Onu tarih gösterecek, önümüzdeki süreçlerde göreceğiz. Ama biz bu yapıya teslim olmayacağız.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x