‘Yeni nesil’ dolandırıcılık yöntemi: Paicoo

Paicoo, WhatsApp grupları üzerinden kurulan ve sanal alışveriş olarak adlandırılan bir al-sat sistemi. Katılımcılara, uygulama üzerinden verilen günlük görevlerle para kazanma vaadinde bulunuyor. Bundan yararlanmak isteyenlerin önce belli bir miktra para yatırmasına dayanan bir sistemi olan Paicoo’nun 980 bin üyesi olduğu iddia ediliyor.

Ancak ilk başta işleyen bir sistem olarak gözükse de bir süre sonra katılımcılar ne ilk başta girmek için yatırdıkları parayaı ne de kazandıkları söylenen parayı çekememey başladı.

SANAL ALIŞVERİŞ İLE KAR EDİLECEĞİ SÖYLENİYOR

Paicoo, 2018 yılında Kanada’da kurulan ve girişimci Runyon Brandon tarafından hayata geçirilen bir al-sat uygulaması. Platforma üye olmak için en az 50 dolarlık bir yatırım yapmak gerekiyor. Günlük olarak verdiği sanal görevler aracılığıyla kullanıcılara komisyon vererek gelir sağlayacağını taahhüt ediyor. Sistemde ne kadar paranın biriktiği bilinmiyor fakat 980 bin üyenin en az 50 dolar ile sisteme giriş yaptığı düşünülürse 1,5 milyardan dolardan fazla para sistemde bulunuyor.

Sistem, WhatsApp grubu üzerinden işletiliyor. Sisteme yönelik eleştiride bulunanlar veya soru soranlar gruptan atılıyor.

PARA ÇEKMEK İÇİN KRİPTO AĞLARI KULLANIYORLAR

Örneğin, sisteme giriş için 100 dolarlık para yatırılıyor. Uygulamaya kayıt olup para yatırdıktan sonra para kazanmak için günde 20 sanal görev yapmanız gerekiyor. Sanal görev olarak sizden bir al-sat işlemi yapmanız isteniyor. Al-sat işleminin gerçekte olup olmadığı bilinmiyor. Günde 20 görev tamamlanıyor ve arada kazanılan ücret komisyon olarak veriliyor. Örneğin, sistem kullanıcı adına belirlediği ürünü 81 dolara alıp, 81,50 dolara hemen satıyor. 50 cent komisyon kullanıcıya kalıyor. Günde 20 kez bu şekilde al-sat işlemiyle komisyonlardan biriken parayla en baştan yatırılan 100 dolar, 103 dolara yükseliyor.

Para çekme işlemi için Bitcoin gibi kripto ağları kullandıklarından paranın izi sürülemiyor. Yöneticiler, WhatsApp gruplarında insanların sistemden ayrılmalarını engellemek için bazı dekont görüntüleri de paylaşıyor.

PARA ÇEKMEK İSTEYENE ‘İSTEM ÇÖKTÜ’ MESAJI

Sistem, Amazon, ebay gibi uluslararası şirketlerle market anlaşması yaptığını iddia ediyor. Sisteme daha çok para girişi sağlanması için kampanya düzenleniyor. Kampanyada yatırılan dolar kadar dolar kazanılacağı söyleniyor. 131 dolar yatıran kullanıcıya 131 dolar daha kazanacağı vaat ediliyor. Kullanıcılar para çekmek istediklerinde ise ‘özür’ mesajı ile karşılaşıyorlar. Çok sayıda katılımcının olması nedeniyle para çekme sisteminin çöktüğü ve kampanyanın 72 saat ertelendiği mesajı geliyor. Böylelikle kullanıcılar paralarını geri alamıyorlar.

‘SİSTEM, PARA VERMEMEK ÜZERİNE KURULMUŞ’

Sisteme bir ay önce giriş yapan A. D., arkadaşının yönlendirmesiyle 100 dolar yatırarak giriş yaptığını söyledi. D., sistemin kendisini nasıl dolandırdığını, “Para çekildiğine dair görüntüleri görünce 100 dolar ile girdim. İlk başta günlük alışveriş yapıp günde 3-4 dolar kazanıyordum. Sonra geçen hafta anlaşma yaptıklarını ve Paicoo market açtıklarını söyleyerek ‘131 dolar yatır 131 dolar kazan’ kampanyası düzenlediler. Ben de 131 dolar daha yatırdım. Toplam 450 dolar içeride param oldu. 350 dolarını çekmek istediğimde 72 saatte sonuçlanacağını söylediler. 72 saat geçmeden sistemlerinin arıza verdiğini belirtip talepler reddedildi” dedi.

Tekrardan para çekme talimatı vermesine rağmen sistemin sürekli hata verdiğini belirten D., “Bu arızadan dolayı özür mahiyetinde kampanya yapıp ‘100 dolar yatır 200 dolar kazan’ gibi kampanya yapıyorlar ve hala yeni katılımcılardan para almaya devam ediyorlar. Fakat sistem para vermemek üzerine kurulu. Diğer iki arkadaşım da sisteme yaklaşık 700 dolar yatırdılar. Aynı şekilde onların da paraları yatırılmadı” diye konuştu.

D.’nin başına gelenler, tekil bir örnek değil. pek çok sosyal medya platformunda Paicoo ile ilgili açılmış başlık ve yorum bulmak mümkün. Hatta Şikayet.com’da sistemden para çekemediğini belirtip yardım isteyen pek çok kullanıcı bulunuyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x